Zmiany w split payment od 2020 r.
Komisja Europejska wydała zgodę na wprowadzenie w Polsce jako obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Będzie dotyczyć wybranych branż, które są szczególnie podatne na nadużycia w VAT i zostanie wprowadzony w styczniu przyszłego roku.
Mechanizm podzielonej płatności (zwany również MPP), został wprowadzony jako dobrowolny w lipcu 2018 r. Jest on wykorzystywany w płatnościach przelewem pomiędzy firmami (gdy odbiorca płatności jest czynnym podatnikiem VAT). Nabywca dokonując zapłaty za fakturę ma prawo wyboru, czy całą należność przelać na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, czy jej kwotę podzielić:
- wartość netto przelać na rachunek rozliczeniowy;
- wartość VAT wpłacić na specjalny rachunek VAT.
Mechanizm ten został wprowadzony jako zabezpieczenie w walce z oszustwami w VAT. Podmiot dokonujący zapłaty VAT na rachunek VAT sprzedawcy nie poniesie m.in. sankcji wynikających z art. 105a ustawy o VAT, dotyczących solidarnej odpowiedzialności, ani tych wynikających z ustawy o VAT, ujętych w art. 112b (w wysokości 20 proc. dodatkowych zobowiązań) oraz z art. 112c (w wysokości 100 proc. dodatkowych zobowiązań). Zabezpieczenie obowiązuje do wysokości kwoty podatku zapłaconego z użyciem split payment.
W celu realizacji płatności w ramach split payment, banki otworzyły do rachunków rozliczeniowych specjalne rachunki VAT, które nie są obciążone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta